Nekromanti Gnome stew

Rickard

Urverk speldesign
Joined
15 Oct 2000
Messages
18,769
Location
Helsingborg
När jag googlade runt på Apocalypse World så råkade jag hamna på en liten guldgruva kallad Gnome stew. Sidan innehåller mängder med välskrivna rollspelsartiklar; något som faktiskt är väldigt sällsynt på nätet. Där finns artiklar om vad Apocalypse World egentligen gör för spelledaren, vad besvärjelsen speak to dead borde innebära för spelvärlden eller helt enkelt läsa om scenarioskrivarstrukturen sandbox, som påminner en del om vår egen fisktank.

Jag gillar skarpt att de korslänkar friskt mellan artiklar, vilket gör att de kan svepa över ett relaterat ämne till sin artikel. Läsaren kan då, om den vill, göra en djupdykning om så önskas via länken.

Ta en titt själva. Jag länkar till en artikel som ger överblick över de, enligt författaren, mest läsvärda artiklarna.

/Han som nog kommer att återkomma till den här sidan en hel del gånger
 

Nabu

Warrior
Joined
8 Jan 2009
Messages
354
Location
Umeå
Verkar vara en intressant sida! Det blir att utforska den efter lite sömn. Tack för tipset!
 

Rickard

Urverk speldesign
Joined
15 Oct 2000
Messages
18,769
Location
Helsingborg
Efter lite kommentarer i vrållådan. Jag tycker GMing advice-artiklarna är rejält läsvärda:

http://www.gnomestew.com/category/gming-advice/

De är passar till de flesta spel (men kanske inte spelstilar) och är tänkvärda. En hel del handlar om improvisation, som exempelvis den här coola artikeln om skapa en scenariostruktur som spelarna bidrar till.

/Han som blev sugen på att testa det där och är just nu inne på sida 5
 
Top