Så, då har jag sett det sista avsnittet denna säsong. Tänkte vädra lite tankar om avsnittet nu, och prata om säsongen som helhet vid ett senare tillfälle.
Ett väldigt bra avsnitt som jag verkligen uppskattade på många sätt! Och någon grej jag tyckte var mindre bra.
Jag gillar att de avhandlade Perrins story helt i förra avsnittet så det blir en mindre grej att hålla reda på.
Antar att bokpurister kommer vara sura för att de dödar Siuan men låter Morraine leva. Jag gillar det. Sidans död var episk! Hur hennes och Morraines känslor för varandra gestaltades var gripande! Nu slipper vi dessutom hennes sidostory som var väldigt seg, och vi slipper förhoppningsvis Cadsuane som var Morraine 2.0 men 100 gånger mer irriterande.
Hur Rands sorgearbete gestaltades skapar en bra grund till hur han sedan blir. Hur listan på namn på döda han är ansvarig för växer och hur han hanterar det är en av de centrala aspekterna om hur bra hans karaktär är och det får en bra start i detta avsnitt!
Thom och Elaynes story var också awesome! För det första: LANSELD!!! Jag var orolig att de skulle skrivit ur detta ur serien. Men inte bara finns det med, det gestaltas dessutom på ett riktigt bra sätt! Dessutom, nu när Elayne fått infon som Thom givit henne är jag rätt säker på att The Fire of Heavens kommer avhandlas i nästa säsong, vilket är positivt om man som jag vill ha ett högt tempo.
Jävlar i min låda vad Nynaeves story var cool! Så glad att hon bryter sin blockering nu! Det tog ju betydligt längre tid i böckerna och där blev det ju riktigt segt. Så bra att de löser denna konflikt nu och dessutom på ett så awesome sätt!
Eelfinn!!! Så jävla glad att vi får se dem! Bra scen, bra ställe att introducera dem, det känns helt rimligt.
Jag tycker det är väldigt smart att Lindarin inte hittar kragen för att hon inte fattar att den borde vara en liten ring. Det känns därmed helt rimligt att Nynaeve hittar den först.
Jag tyckte att samtalet som Rand och Morraine hade var väldigt fint!
Det visuella är på topp! Framförallt tyckte jag att det var otroligt snyggt hur de visualiserade hur det ser ut när någon stillas och hur tiden hoppar när lanseld används! Hur det magiska visualiseras har verkligen nått nya höjder från säsong ett, där det inte var helt hundra.
Okej, de var sakerna som jag verkligen gillade. Nu till lite grejer som jag ställer mig frågande till men som jag inte direkt ogillar:
En liten märklighet är att de i ett tidigare avsnitt säger att de rika i Tanchico bor uppe på höjderna och sedan är panarkens palats nere vid vattnet. Det är verkligen en småsak att anmärka på, men jag reagerade på det.
Jag gillade som sagt Eelfinn men jag undrar hur personer som inte läst böckerna reagerar på detta? I böckerna får vi berättat vad de är innan vi får se dem, här slängs de verkligen in snabbt. Som sagt, det stör inte min tittning, men hade jag inte läst böckerna hade jag nog varit mäkta förvirrad.
Och apropå Eelfinn, vad hände med Mats Ashandarei? Vi ser väldigt snabbt att det är vad de hängt honom i men vi ser honom aldrig ta den och vi ser inte att han har den på båten.
Jag är förvånad över att de säger att en mörk ön som bryter sitt löfte mister sin förmåga att återfödas. I böckerna är det något som inte kan ske så det är en väldigt stor förändring. Jag väljer att tolka det som att det är vad karaktärerna tror men att det nödvändigtvis inte behöver vara så.
Och nu till saker som jag inte gillade:
Eller, det finns nog faktiskt bara en sak jag inte gillade. Jag tycker inte om hur de förhåller sig till de Förlorades dödlighet/odödlighet. I böckerna kan de bara med säkerhet dödas av lanseld, då den bränner bort dem från väven och förhindrar The Dark One att återuppliva dem. Enkelt och det skapar ett dilemma då lanseld egentligen inte ska användas. I serien säger man först att de är odödliga. Dödar man dem återskapar de sig själva (vilket de inte kunde i boken men det var en ändring jag var okej med). Sen kan Rand plötsligt svärda Ishamael till döds. Sen berättas det att svärden är smidda med kraften och att de kan dödas därigenom. Men sedan ser vi Moghedien döda Sammael på ett sätt som visserligen är härligt grisigt, men som bryter mot även dessa regler. Jag tycker att det är synd att de introducerar regler som de själva sedan bryter mot och jag hoppas verkligen att vi får lite klarhet i detta snart.
Så det var nog alla tankar som jag hade kring avsnittet. Som helhet tycker jag att det är den klart bästa säsongsfinalen hittills och ett av de mer bra avsnitten överlag!
Jag kommer senare prata lite om säsongen som helhet, har en del tankar nu när jag sett den från början till slut.