Nekromanti alternativa regler till Vampire

Re: If it ain't broke, don't fix it.

"Du lägger ett par tärningar på en tesked, värm försiktigt under skeden tills tärningarna smält sen är det bara hela i det i en spruta och skuta i väg !"

Det där är ju att sila tärningar, inte snorta! Att snorta tärningar är att mala sönder tärningar till ett fint pulver och suga upp dem med näsan medelst ett sugrör.

Och ska du nu sila tärningar, tänk på att inte dela sprutorna med andra och noggrant rengöra dem efteråt, eller byta dem. Hepatit och HIV är inte skoj.

- Krille
"Never position a rock near a hard place"
<A HREF="http://www.foxtail.nu" target="_new">http://www.foxtail.nu</A>
 
Tärningsmissbruk

J-la nollåttor! Det enda rätta sättet att snorta tärningar är från spetsen på en jaktkniv!

Nightowl, norrlänning som sett för många filmer med Clintan

We're damned if we do.
We're damned if we don't.
So let's DO it, dammit!
 
Re: Tärningsmissbruk

Men jo jo jefla bönder alltså ska man snorta med en kniv, va ? Då skär man ju upp hela nylet, typiskt er lantisar att vara så macho-betonade :gremwink:

... Doedinan som förövrigt inte tycker om bönder, -"Dom borde avskaffas"
 
Mycket väsen...

Varför gör du så här mot dig själv? Kan du inte bara ta lite mer tid på dig och konvertera RP:na till ett befintligt system som du gillar, istället för att konstruera ett helt nytt?

-HNIC-
 
Det finns ju anledningar...

Det är en massa arbete som behöver göras i vilket fall som helst, ens om man byter till ett redan utvecklat system... Saker som man vill behålla i världen måste t.ex. anpassas; om man gillar de befintliga superkrafterna så måste man ju komma på hur de skall hanteras i det nya systemet o.s.v...
 
Tja...

Jag gillar Storyteller-systemet, men det kanske beror på att det var det system jag kom i kontakt med först. Visst är ju en del av reglerna idiotiska, men det jag inte gillar är bara detaljer jämfört med att konvertera hela klabbet.

Var det inte en drös av er här på forumet som hade en massa alternativa regler? Om ni orkar får ni gärna maila dem till mig.

-HNIC-
 
Back
Top