Ond bråd död said:Kommunismen måste vara bland det absolut weirdaste och galnaste människan kommit på.
Ond bråd död said:Kommunismen måste vara bland det absolut weirdaste och galnaste människan kommit på.
Arfert said:De var väl också ett slags religioner, med heliga skrifter, profeter, martyrer och ett lyckorike vid historiens slut för de värdiga.
krank said:Arfert said:De var väl också ett slags religioner, med heliga skrifter, profeter, martyrer och ett lyckorike vid historiens slut för de värdiga.
Mnjaoooaaaeee... Jag vet inte. Det är en schysst liknelse, men jag känner inte att den håller riktigt hela vägen fram. Om inte annat för att jag inte riktigt vet om jag uppfattat någon större tilltro till övernaturligheter, gudar, tomtar eller troll hos stalinismen, leninismen, maoismen...
Fast det fanns säkert samma tilltro till antirationalismen, "tro utan vetskap", underkastelse inför bättre vetande auktoriteter etc. Eller en liknande, iaf.
Mekanurg said:Jodå, Lenin, Stalin och Mao tillskrevs övernaturliga egenskaper. De var profeter och superhjältar, visast bland de visa, outtröttliga i sin arbetsiver, och så vidare.
krank said:Mekanurg said:Jodå, Lenin, Stalin och Mao tillskrevs övernaturliga egenskaper. De var profeter och superhjältar, visast bland de visa, outtröttliga i sin arbetsiver, och så vidare.
Bra poäng. Jag gjorde ett försök att kolla upp definitionen av "religion", men olyckligtvis har svenska wikipedia rundgång - religion kan bl.a. ha inslag av "vidskepelse" (snarare än transcendenta gudar, vilket man väl kanske inte kan anklaga Stalin för att ha varit), och vidskepelse - ja, det inkluderar sådant som religioner tror på. Enligt wikipedia. Men jag köper det där rakt av, oavsett wikipedias cirkelargumentation =)