Låtar som ger fredagsfeeling

Oscar Silferstjerna

John Blunds mardröm
Joined
28 Nov 2006
Messages
2,839
Location
Nirvana
När solen går ner om några timmar börjar veckans shabbat och vad kan då passa bättre än vintage klezmer med rap på jiddisch?

 
Last edited:

Mogger

Hipsteranka
Joined
12 Nov 2001
Messages
18,500
Location
Ereb Altor
Året är 1989. Mitt 14 åriga jag tittar på något svenskt musikprogram, tema hårdrock. Bandet Tesla kommer på, med låten Hang Tough. Den hade allt jag krävde där i slutet av 80-talet - pannband, krulligt hårsvall, coola ord (HANG TOUGH!) och...ett namn som jag blev nyfiken på. Jag köpte såklart deras skivor och i konvolutet kunde man läsa historien om uppfinnaren Tesla. De gjorde t.o.m en låt om det (Edisons medicine) två år senare.

Det var första gången jag hörde talas om Nicolai Tesla. Långt senare döpte jag en lampa jag ritade till Tesla (som löst baserade sig på formen av en elektrisk spole). Några år senare dök elbilen Tesla upp. Sedan dök Elon Musk upp. Sedan heilade han i direktsändning.

Ja, det här är en kort redogörelse för min livslånga relation till Tesla (som generell populärkulturell företeelse). Nån form av fredagsfeeling är det iaf.
 
Top