Nekromanti Mutant Chronicles Trailer

Jag trodde den filmen skulle vara övergiven sedan länge.

Teasern säger inte mycket dock.
 
Mycket Noir var det sannerligen! Man skulle lätt kunna klippa om den till en Noir trailer med lite weird jazzmusik istället och mindre automatvapen. Alldeles för lite smutsigt regn dock, får bli filter.
Någon har dessutom lärt sig använda brunfilter :gremsmile:
Kul sammelsurium av klassiskt "mäktiga" låtar i trailern, fett med sno, klipp och klistra.
Perlman har alltid en plats i mitt hjärta men den dialogen man hörde var trött alltså.
 
Och poster!

MC_ONESHEET_10c.jpg


Men ryktet säger att den suger apa, i alla fall vad jag kan utröna från de som såg den i Cannes
 
I vanlig ordning får jag helt fel vibbar av trailern eftersom den återanvänder filmmusik som jag känner igen allt för väl. I det här fallet är det bitar från Graeme Revells "Crow"-soundtrack avslutat med Christopher Fields "Gothic Power", som tidigare använts i Lord of the Rings- och Terminator III-trailers (bland annat).

Marco Behrmann said:
(fast mest av allt fick jag lust att spela Noir av någon anledning)

...vad ger dig inte lust att spela Noir?
 
Fan vilken tuff trailer!

Själv kände jag ett sug att spela NYA mutant chronicles, men det har ju inte kommit ut än.

Jag tror att den här filmen kan bli mmujmma för den som inte väntar sig någon Sin City eller 300. Det kommer inte att vara MC as we know it, men det kan vara en schysst actionrulle med rätt känsla.
 
såg hyfsat schysst ut (bättre/coolare än spelet), men såg inte en del scener ut som det var filmade i en tv-studio? Kommer kanske fixas, får man hoppas...
 
I vanlig ordning får jag helt fel vibbar av trailern eftersom den återanvänder filmmusik som jag känner igen allt för väl. I det här fallet är det bitar från Graeme Revells "Crow"-soundtrack avslutat med Christopher Fields "Gothic Power", som tidigare använts i Lord of the Rings- och Terminator III-trailers (bland annat).

Nu kan jag inte pinpointa exakt vilka delar du menar men generellt så var musiken hämtad från det bibliotek av musiksnuttar som Immediate Music tillhandahåller. IM har som affärsidé att bara göra trailer-musik för licensiering och de används ofta (för ofta i mitt tycke). Dock är det sköna snubbar som jag har träffat i Los Angeles och jag måste säga att deras affärsidé är spot-on. Bra musik till en produktion som sällan får mycket resurser. Mer info finns här: http://en.wikipedia.org/wiki/Immediate_Music

vad ger dig inte lust att spela Noir

Mer än du anar.
 
kan säkert bli något, hoppas jag !
Om inte anant så skal´l jag se filmen just för at den heter Mutant Chronicles... =)
 
Viss Fritz Lang-känsla, särskilt i kläderna, så jag förstår ditt Noir-sug.

Inte min :kaffe: i vilket fall som helst.
 
1: Nya MC-looken är COOL! Jag var litet emot att de gjorde om det så mycket (var är axelskydden?), men sedan insåg jag att det är ju fan svenska rollspelsseriers grej. Medan D&D ser likadan ut i spelvärlden i varje utgåva (okej, inga flamewars om det, tack. Jag tycker att det ser lika ut) så har DoD och Mutant hoppat fram och tillbaka i spelvärldar och hittat nya angreppsvinklar varje gång. Och nu görs detsamma med MC. Det är awesome.

2: I övrigt verkar det vara en generisk scifiactionrulle. Och det är ju AWESOME! Jamenar ingen trodde väl att det skulle bli bra? Men det blir ju coolt, ju.

3: Den är baserad på ett svenskt fucking rollspel!
 
Här en rysk version med lite andra scener. Även om den är dubbad så fattar man ungefär vad de säger. Jag gissar att "attacko" betyder anfall.

Rysk MC
 
gillade den ryska trailen bättre, men den är ntagligen snäåået mer "officiell", den andra såg ut att vara hopklippt av material som inte riktigt var färdigbehandlade i datorn... snyggare nu. I like. kan absolut bli nåt.
 
Genesis said:
Medan D&D ser likadan ut i spelvärlden i varje utgåva (okej, inga flamewars om det, tack. Jag tycker att det ser lika ut)
Du är HÖG, ok? Du är HÖG SOM FUCKING KAKNÄSTORNET!

Men det är klart, om du tycker det så... :gremlaugh:

Erik
 
Spot the soundtrack!

Marco Behrmann said:
Nu kan jag inte pinpointa exakt vilka delar du menar men generellt så var musiken hämtad från det bibliotek av musiksnuttar som Immediate Music tillhandahåller.

Det är tre musiksnuttar.

Den första biten (fram till repliken "We are finished here") kommer från The Crow av Graeme Revell (spår 2, "Rain forever", ca 1:40 in till 2:32).

Den andra biten (från då till "There is still hope!") har jag inte identifierat än, men den låter lite som en rätt generisk Hans Zimmer och jag har definitivt hört den förut.

Den tredje biten (från "There's still hope!") är Christopher Fields "Gothic Power". Den kan mycket väl komma från IM.
 
Re: Och poster!

Den där affischen känns så generisk att man skulle kunna tro att den tillverkats av ett dataprogram som tar slumpmässiga delar av andra filmaffischer och sätter ihop dem till en ny. Slumpmässig poserande hjälte i Indiana Jones läderjacka, slumpmässiga hårda sidekicks som står bakom honom, slumpmässig asiatisk brud, slumpmässig eld, slumpmässigt skurkansikte i bakgrunden. Klart!

/tobias
 
Re: Och poster!

Vaddå, görs inte alla filmaffisaher precis så?

Jag tror att det finns ett par mallar, som t.ex "drömsk barnfilm" eller "wannabe-indy", och så fixar programmet det åt dem.
 
Back
Top