Rollspelspåven dömer dig!

God45

#PrayersForBahakan
Joined
23 Oct 2012
Messages
19,395
Spelare föll bort så vi ställde in rollspelet idag, men jag måste ändå få utlopp för mitt gudkomplex… Så!

Kom med ditt påstående om rollspel så bedömer jag, Rollspelspåven, hur objektivt rätt eller fel du har på en skala av 1 till 100.

1 = Du är en rollspelshäxa och borde muras in i en vägg.

25 = Du har väldigt fel och borde skämmas.

50 = Meh, okej då.

75 = Snyggt jobbat! Du har rätt.

100 = Du är ett rollspelshelgon för du har så rätt.


*Jag är som Loraxen fast för rollspel.
 

God45

#PrayersForBahakan
Joined
23 Oct 2012
Messages
19,395
Ibland är det kul med lite rälsning.
49%!

Det är okonstnärligt och förnekar mediumets möjligheter och är klumpigt och du kommer aldrig nå höjderna rälsning förnekar dig. Så det är på den dåliga delen av skalan.

Men ja, det kan vara lite kul. Särskilt om man inte tar det på allvar. Liksom, det är ett bra sätt att spela rollspel på samma sätt som Deadpool 3 är en bra superhjälte film.

Du har tur att det här är Rollspelsvatikanen 2.0! När vi bara pratade latin hade du blivit bränd på bål.
 

God45

#PrayersForBahakan
Joined
23 Oct 2012
Messages
19,395
Det spelar ingen roll om vi skapat något som låter coolt i efterhand eller i en krönika, det spelar all roll hur det kändes i stunden det skapades.
100% Ja! Den renaste formen av rollspel är vid bordet!
 
Top