Nekromanti Saknade fantasy settings

Joined
15 Nov 2004
Messages
3,973
Location
Åmål
Rubriken säger det mesta.
Vad för slags settings inom fantasy schangern har aldrig skapats men borde finnas ?
 
Jag antar att du menar ur rollspelssynpunkt...

tja, Gormenghast och liknade, till exempel...
 
Jag skulle vilja ha nån mer otradionell fantasy. Udda, helt enkelt..
Nått i stil med Spegelvärlden-böcjerna av Sthepen Donaldson.
 
Aldrig skapats och aldrig skapats...det finns så ofantligt mycket obskyr fantasylitteratur och obskyra fantasyrollspel att nästan alla tänkbara settingkoncept nog har förekommit vid någon tidpunkt. Tex hade jag alltid önskat mig ett rollspel om konflikterna mellan diadocherna under hellenistisk tid, bara för att här på forumet bli upplyst om att ett sådant redan fanns. ('Warlords of Alexander' har jag för mig att det hette).

Så, jag tänker ta upp saker jag inte känner till finns som rollspels- eller romanmiljöer, annat än i svepande och generaliserande moduler som GURPS China.

Primärt upplever jag fantasygenren som oerhört eurocentrisk. Det är ytterligt sällan fantasyskapare tar inspiration från de ofantliga koola icke-europeiska kulturer och epoker som funnits i vår världs historia. Jag hade velat se mer fantasy inspirerad av:

- rysk och östeuropeisk medeltid; länk mot Centralasien, väldiga vildmarker, stavkyrkor, fantastiska broderier, konflikt mellan kristendom och hedendom, med mongoler och tyska orden

- centralasiatisk medeltid, Sidenvägen, Tibet, nomadfolk och gränskungadömen, kontakter mellan öst och väst, oasstäder, ruiner i öknen, islam vs hedendom, gränslanden mot och konflikter med Kina och Persien, Qara-Khitai, Timur Lenks välde

- sydostasiatisk och indonesisk historia; Khmerriket, Paganriket, Srivijaya, pirater, kryddor, stadsstater, lustiga hattar, balla danser och långa naglar!

- kinesisk historia överhuvudtaget, ytterligare motivering överflödig, jag skulle kunna ägna en hel uppsats åt att diskutera hur underskattat ämnet är i fantasysammanhang

- Stillahavskulturerna; det häftiga Tu'i Tonga-imperiet, Påskö-kulturen, katamaraner, arkipelager, jättestatyer, balla tatueringar och bodymods, gigantiska stenmynt, hajtandssvärd, etc

- Hellenismen, Greco-Buddismen, Kushanriket; blodiga och hänsynslösa maktkamper mellan härskardynastier, konflikt och kommunikation öst-väst, högkultur, axialålder då religioner och filosofier föds och blomstrar

- Östrom; dvs romare som är genuint koola och medeltid som har klass och stil

- Albigenserkrigen; otäcka och grymma religiösa förföljelser och maktkamper i kulturens före detta högborg

- Digerdöden; en tredjedel av världens invånare dog nyss. Vad gör vi nu? Hur hämtar sig människan, och samhället, från chocken? Vad leder det till?

- sen bronsålder; Egypten under Nya Riket och Amarna-dynastin, Assyrierna, Hettiterna, Minoerna, blomstrande handel och kultur, långväga kontakter, upptäcktsresor, slavsamhälle, tronföljdskonflikter, prästerskapet vs världslig makthavare, spirande stadskultur

- de cirkumpolära folken; den eviga kampen mot naturen, brist på föda och resurser, schamanism, jägarsamhälle

- andra tidsepoker än högmedeltiden, särskilt jägarstenålder, bronsålder, hellenismen, folkvandringstid, skitig senmedeltid, blomstrande ungrenässans. Inspiration från icke-europeiska kulturer i sig motverkar lite grann jämförelser med eurocentriska epokindelningar.

- balla rymdhabitat och hypotetiska megastrukturer, tex en fantasykultur som är en ringvärld.

- medeltida existensialism; inget medeltidsfantasyrollspel lyckas fånga den medeltida -mentaliteten- på så bra sätt som det av och till gjorts på film och i litteratur (Den yttersta domen, Marketa Lazarova, Sjunde Inseglet, Bourgeons medeltidsserier, med mera). Fantasyskapare är för intresserade av ytliga attribut och för okunniga om den faktiska tidsandan. Jag vill se mer tankar och koncept kring Gud, Ödet och Döden, helt enkelt.

- psykoaktiva substanser

Något annat jag hade velat se är Dark Fantasy som inte är artificiellt och ytligt mörk, utan där mörkret faktiskt ligger på djupet. Alla pseudogotiska idiotvärldar med evig natt, Draculaslott och totalitära naziregimer går alltså fetbort här, jag vill ha soliga, blomstrande happy happy joy joy-världar med glada älvor, där mörkret är något som ligger och ruvar i bakgrunden på ett diskret och obehagligt sätt.

Jag vill också se fler fantasysettingar som inte:
- har en stor ocean i väster
- ligger på norra halvklotet
- har övervägande tempererat klimat
- har monogama ideal som norm
- domineras av en vit, pseudovästerländsk befolkning
- har kvinnonamn som slutar på 'a'

Det där allra sista är en väldigt viktig punkt. Snälla fantasyskapare, -för helvete-; bara för att 7 av 10 kvinnonamn i den västerländska kulturen slutar på 'a' behöver inte 19 av 20 kvinnonamn i er fantasikultur göra det.

- Ymir, kräver
 
Något annat jag hade velat se är Dark Fantasy som inte är artificiellt och ytligt mörk, utan där mörkret faktiskt ligger på djupet. Alla pseudogotiska idiotvärldar med evig natt, Draculaslott och totalitära naziregimer går alltså fetbort här, jag vill ha soliga, blomstrande happy happy joy joy-världar med glada älvor, där mörkret är något som ligger och ruvar i bakgrunden på ett diskret och obehagligt sätt.

En fantasy-variant av Iran Levins En vacker dag?
 
- rysk och östeuropeisk medeltid; länk mot Centralasien, väldiga vildmarker, stavkyrkor, fantastiska broderier, konflikt mellan kristendom och hedendom, med mongoler och tyska orden
Det är gjort.

Från RPG Encyclopedia:

Rus
1st ed by Mark Chapman, Joe Caruso (1990) Rus Games
A fantasy RPG set in the mythic version of medieval Russia. It includes elemental nature priests ("Volkhvy"), necromancers ("Koldun"), and Christian missionaries. It uses a system with classes (Russia-specific) and skills, with skill-based advancement. The combat system is fairly involved.

/Anders
 
Kvinnonamn

Det där allra sista är en väldigt viktig punkt. Snälla fantasyskapare, -för helvete-; bara för att 7 av 10 kvinnonamn i den västerländska kulturen slutar på 'a' behöver inte 19 av 20 kvinnonamn i er fantasikultur göra det.

Simma lugnt. I Gondica slutar en avsevärd mängd kvinnonamn på -þ (ljudvärde [θ]), vilket är femininändelse i språket lashonnu. Fast jag är å andra sidan språknörd. :gremwink:
 
Re: Kvinnonamn

Albiska kvinnonamn från Sagas namnlistor (sid 38-40, i ytterspalten) som inte slutar på A:

Aballac
Anor
Egron
Estrildis
Goneril
Guardid
Guenlodoe
Habren
Ignogin
Maud
Medlan
Oudas
Regan
Renwein
 
sen bronsålder; Egypten under Nya Riket och Amarna-dynastin, Assyrierna, Hettiterna, Minoerna, blomstrande handel och kultur, långväga kontakter, upptäcktsresor, slavsamhälle, tronföljdskonflikter, prästerskapet vs världslig makthavare, spirande stadskultur

Har filat på ett sånt spel till och från ganska långe nu, även om jag har tänkt att det ska vara i en alternativ värld som Saga (så man kan ta sig friheter när man saknar historiska fakta).. men MER lik vår värld än Saga då. Ett av de där evighetsprojekten som kanske blir klart nångång...
 
Forntids-Egypten

Iron Crown gjorde en Egypten-bok under 1980-talet. Jag har den undanstoppad någonstans. IIRC torr ( :gremwink: ) men hyfsat välresearchad.
 
Stenålder och sån't

- de cirkumpolära folken; den eviga kampen mot naturen, brist på föda och resurser, schamanism, jägarsamhälle

GURPS Ice Age innehöll lite lätt-fantasy, såsom fungerande schamanism. Däremot kändes spelvärlden lite idéfattig.
 
Jag saknar ett rollspel i Antik anda som inte enbart fokuserar på en besättning på ett skepp. Ett rollspel som öppnar upp dörrar till att spela varierande kampanjer.
Antik fantasy helt enkelt.

Jag vet att det finns några moduler om det. GURPS har gjort nån, Green Ronin likaså. Men ingen har så vitt jag vet gjort ett komplett rollspel.

Draugen som drömmer om att spela en Achilles liknande karaktär.
 
Fokuserar inte det på att man ska spela städer eller minns jag fel?

Men jag ska iaf defenitivt kolla upp det. Tack för tipset.
 
Back
Top