Nekromanti spade och högaffel?

Re: spade?

Ja trodde på att du hade gjort något sådant men det skulle inte vara seriöst så jag började faktiskt på att få vissa tankar om dig och din humor.

" Som en "god" dvärg sa Sabrisk humor är lika torr som min strupe efter en månad på Ashaslätten"
 
Re: spade?

Hmm... Skulle faktiskt gå.
En dvärgisk arbetare, som blivit krigshjälte, och sedan fått träna mot Zur-Khan mästare användandes sin spade....
 
Re: spade?

Varför... Jag har det!!


känd som: Snabba spadtagen
Tillgänglighet: Unik
Plats: ---
Antagningskrav: Spade...
Moment: Spade (Ob3T6).
Besläktade vapenfärdigheter:Högaffel (+Ob1T6) Kratta (+Ob2T6).
Tekniker: Avväpna, Balans, Dödande anfall, Kross, Kvickt anfall, Momentspecialisering: Spade, Precisionsanfall, Snabb dragning, Uppföljning, Utmanövrering, Utspel.
Sekundära färdigheter: ---
________________________________________________________________________________________________________________________________________

Jag skulle mer se det så här.

känd som: Snabba spadtagen
Tillgänglighet: Unik
Plats: ---
Antagningskrav: Spade...
Moment: Spade (Ob3T6).
Besläktade vapenfärdigheter:Högaffel (+Ob1T6) Kratta (+Ob2T6).
Tekniker: Avväpna, Snabb Parera (eller något i den stilen), Bedövande slag, Balans, Kross, Momentspecialisering: Spade, Precisionsanfall, Uppföljning, Utmanövrering.
Sekundära färdigheter: ---
 
Re: Men tänk er följande

Rp:na kommer gående deras uppdrag är att hämta en bonde för kätteri. Av någon anledning så måste dom över en bro. Och på bron träffar dom på drängen som har varit och hämtat hö från en annan äng på andra sidan bron. När han ser rp:na blir han fundersam och stoppar dom. Efter en stunds diskution så hoppar en av Rp:na på drängen för att han vägrar att släppa förbi dom. Och alla åker på däng tack vare att drängen gåt i skola för stridskonst med högaffel. Det skulle vara en kul sak det. *lol* :gremgrin:

((Jag vet att jag inte kan stava))
 
Re: spade?

Det skulle kunna gå men så värst troligt skulle det inte vara. Och denne arbetare skulle nog byta sin spade mot en yxa eller ett svärd om det skulle bli krig. Och så stor risk är det inte att en simpel arbetare blir krigshjälte.
 
Re: Men tänk er följande

Men det skulle vara något att skratta åt på ett wärdshus senare eller hur?
 
Re: mm... avväpna då?? (NT)

Hmmm... Jag tror det är för att avväpna dom där kaninerna och muterade sorkarna :gremgrin:.
 
Back
Top