Tipsa mig om bra Android-telefoner

luddwig

Vagabond i världsrymden
Joined
30 Jan 2013
Messages
6,053
Efter fyra år har min telefon börjat uppföra sig märkligt. Jag måste alltså se mig om efter en ny. Så, som rubriken lyder, tipsa mig om bra Android-telefoner. Med bra tänker jag då främst på batteri, kamera och minne. I övrigt har jag inga specifika krav.
 
Jag har en Samsung 21-något. Den håller två dagar utan laddning om man är lite sparsam och kamera och minne är väl rätt bra på alla telefoner numera?
 
Om du kan tänka dig att ladda telefonen dagligen vid hyfsat normal användning kan jag rekommendera Samsung Galaxy Flip3 (den som kan vikas ihop). För första gången sen smartphones blev en grej typ kan jag äntligen ha min mobil i fickan, utan att det känns obekvämt. Det finns det inte många andra mobiler på marknaden som kan tävla med.
 
Samsung brukar ha bra erbjudande genom operatörerna när de släpper nya telefoner och det är precis runt hörnet. Har förra årets modell inget fel på den igentligen och det brukar också vara bra erbjudanden innan släpp på dem.
 
Ja, det har jag inga problem med. Men flip alltså, känns det verkligen stabilt?

Jag kikade lite på den. Att köpa utan abonnemang, som jag gjorde, kändes inte aktuellt. Låg på ca 20 000 för en jävla telefon
 
Jag gillar Samsung, har kört dem i många år och tycker det är riktigt bra telefoner. Men om man vill ha en nästan lika bra telefon till ett vettigare pris, är OnePlus ett bra tips. Min sambo har kört dem sedan OnePlus One och hon är mycket nöjd med dem.
 
Vilken prisklass vill du hålla dig till ?

Det skulle ta emot att lägga mer än 10 000 kr på en telefon. Jag gissar samtidigt att det finns billigare telefoner som jag skulle vara helt nöjd med.
 
Jag har en Xiaomi Mi 9T Pro. Den laddar snabbt, den klarar sig generellt ett par dagar med medeltung användning. Den är snabb, smidig, jag har inte haft några problem med minnet och jag är nöjd med kameran. Den kändes också rätt prisvärd när jag köpte den; pris kontra prestanda var rätt bra.

Enda nackdelen är väl att det finns viss risk för spioneri från kinesiska staten, men förhoppningsvis har jag minimerat den risken något genom att flasha in en annan version av Android än den telefonen levererades med.
 
Enda nackdelen är väl att det finns viss risk för spioneri från kinesiska staten

Jag har en Huawei i nuläget så kinesiska staten vet redan allt om mitt spännande liv. Rollspelandet, promenaderna, inköpen på Coop och så vidare.
 
Oneplus har ett par prisvärda modeller också.

Deras toppmodell heter oneplus 9 pro och kostar omkring 7500:- ny. Oneplus nord kostar ca 4500:-.

Som vanligt kan jag rekommendera att fundera på en begagnad telefon pga miljö och pris.
 
Det skulle ta emot att lägga mer än 10 000 kr på en telefon. Jag gissar samtidigt att det finns billigare telefoner som jag skulle vara helt nöjd med.
Finns ju väldigt många bra telefoner i prisklassen 4000+ till 7000kr . Motorola edge pro 20 5g
144Hz 6,7" Max Vision HDR10+ OLED skärm
12 GB RAM + 256 GB lagring
108 MP kamera + 50x Super Zoom
WiFi 6 och 5G-redo

ligger på 6990 kronor give or take a bit .
 
Jag har en Huawei i nuläget så kinesiska staten vet redan allt om mitt spännande liv. Rollspelandet, promenaderna, inköpen på Coop och så vidare.
Om du inte av moraliska skäl väljer bort Kina så kan du ju få Huawei eller Xiaomi telefoner med samma prestanda som dom "kända" tillverkarnas bättre telefoner för en spottstyver av vad tex en top of the Line Samsung eller iPhone kostar
 
Som gammal Nokia-fantast skaffade jag mig en Nokia 8 Sirocco för många år sedan när man var tvungen att ge upp sin Windows Phone. Den har funkat rysligt bra. Jag gillar kvalitén i Nokias grejer. Den har tappats ner på stengolv flera gånger och har inte ens en rispa i sig.
 
Huawei är den mest solida telefonen jag haft men om jag hade siktat på ha en android i 4 år hade jag nog satsat på en samsung på grund av att det känns säkrare med uppdateringar. Det lite dyrare priset vägs upp av att det blir en låg per år kostnad.
 
Som vanligt kan jag rekommendera att fundera på en begagnad telefon pga miljö och pris.

Ja, begagnat är en god idé. Jag tar gärna emot tips på seriösa företag som säljer begagnat. Att köpa en begagnad telefon av en slumpmässig privatperson är inte aktuellt.
 
Back
Top