Utmaning: Megadungeon 2023

Den här veckan var seeeeeeeeeg! Planerade ut det mesta i början av veckan, men orkade inte sätta mig och faktiskt rita och skriva föränn igår och idag. Jag vill rita en bättre "overview" i framtiden, men den duger för just nu. Själva rummen blev jag däremot nöjd med med.

Vecka 6 a.jpg


Dödens portar leder till typ nivå 5 tror jag, som jag tänker ska vara Hades (följt av helvetet på våning 6 eller så).
 
Gurgehs Long Stairway fick mig att tänka på den här gamla pärlan ...

 
Jag fortsätter med detta, men har inte så mycket fint att visa och har sedan länge gett upp tanken på ett rum om dagen. Istället skriver jag rum i batchar om 3-10st och ser till att jag är typ i fas på så sätt.

Det blir också en massa saker som inte är rum som skrivs har jag märkt. Idag har jag arbetet hårt på en loota lik/låda-tabell tex.
 
Back
Top