Vi spelade hela Transylvania Chronicles. Man, den kampanjen har så många problem, men vi hade kul. Problemen är typ att de inte kan sina egna regler, straffar spelarna mellan kapitlen, plötsligt drar in Kuej Jin, kräver ett specifikt slag med en färdighet som inte använts tidigare i hela kampanjen och tonen är ojämn. Men första boken är great!Transylvania Chronicles.
Men vet du vad ett äventyr är?!Innan jag läste den här tråden trodde jag att jag visste vad "spelbart" betydde.![]()
Men vet du vad ett äventyr är?!
Jag kanske missförstår. Men det är väl inte jätteuppseendeväckande att säga att man kan vara bättre eller sämre på gestaltning, improvisation och att hålla reda på en komplex äventyrsstruktur? Och att man kan öva sig på det om man vill. Man behöver inte, det går alldeles utmärkt att spela ändå, men i princip all mänsklig aktivitet kan vi öva oss på och bli bättre på. Jag ser ingen större poäng med att kalla det för en missuppfattning. Och backar vi lite i tråden så kan vi ju se att en stor del av kritiken mot äventyr är att deras design inte anses främja spelbarhet. Däremot finns det mängder av äventyr som gör det. Handlar det om preferenser eller hantverkskunnande? Sannolikt båda.Skulle säga att detta är en vanlig missuppfattning. Just att koppla ihop olika mål med spelandet med skicklighet. Om detta vore sant skulle det ju vara omöjligt för spelare att spela sina karaktärer, för de ska ju vara fria att agera, de ska kunna välja vägar framåt?
Men om ”man hittar på själv”, är inte det också då en del av ”äventyret”? Oavsett om man bara har det i minnet, kluddar ner det på en postit-lapp, eller om det faktiskt står i ett layoutat dokument?Jag ser hellre att det finns för mycket information än för lite. Jag kan alltid välja att inte ta till mig informationen, men jag kan inte göra det motsatta, ta till mig information som inte finns. "Jo det kan du! Du kan hitta på själv!" Ja det kan jag. Jag kan hitta på själv, och tro mig, det gör jag. Det är verkligen inte ett problem att hitta på själv.
Just så! Tycker det tråkigaste med diskussioner av det här slaget är att, om ett exempel överhuvudtaget anges, så tillåts sedan inga nyanser och exemplen används som dementier. Ingen är intresserad av att läsa någonting välvilligt, trots att vi diskuterat saker här i 25 år och vet att det som uttrycks är åsikter och ungefär vad som kan förväntas. Tycker det är utmattande, ärligt talat.Känns som det handlar mindre om rälsning och mer om textmängd, om att kunna hitta det som är äventyr i det som ses som text ”ämnat att läsas, inte spelas”. Äventyr är här då ”för handlingen framåt” och ”berör spelarna direkt”.
Efter att ha läst det citerade stycket, konstaterat att det inte alls handlat om rälsning och sen läst om dina två första inlägg så är begreppet spelbart fortfarande obegripligt.Just så! Tycker det tråkigaste med diskussioner av det här slaget är att, om ett exempel överhuvudtaget anges, så tillåts sedan inga nyanser och exemplen används som dementier. Ingen är intresserad av att läsa någonting välvilligt, trots att vi diskuterat saker här i 25 år och vet att det som uttrycks är åsikter och ungefär vad som kan förväntas. Tycker det är utmattande, ärligt talat.![]()
Det är inte alltid man har en färdig tanke i trådstarter utan saker utvecklas under diskussion. @entomophobiac backade ju exempelvis något vad gäller mysterier/dungeons.Det hade varit så mycket enklare om du skrivit från början att du tycker det är för mycket text i rollspelsäventyr. Så hade jag inte ens behövts att läsa ”välvilligt ”. Eller fylla tråden med irrelevant skräp.
Verkligen. Vanans makt är stark. Dessutom är det lätt att förbise att andra spelsätt kräver andra verktyg. Som exempel brukar jag ibland bli påmind om hur usel jag var på att improvisera förr när jag enbart spelledde rälsade äventyr. Men så är rälsade äventyr också i mitt tycke en svår utgångspunkt, som snarare stjälper än hjälper improvisation.Folk är så vana att äventyr funkar på ett visst sätt att det är svårt att gå ifrån det ...
Inte som tråden tolkar termen äventyr, om jag förstår den rätt. Men om man med äventyr menar det man faktiskt spelade så är det såklart så.Men om ”man hittar på själv”, är inte det också då en del av ”äventyret”? Oavsett om man bara har det i minnet, kluddar ner det på en postit-lapp, eller om det faktiskt står i ett layoutat dokument?
Ja, jag var tvungen att stiga ut i djupt vatten och faktiskt våga misslyckas då och då för att lära mig mer. Som jag skrev i en annan tråd: jag spelleder idag mest för att experimentera, en del för mina egna spelklur, men också mycket för att jag också gillar att dela med mig av mina erfarenheter.Som exempel brukar jag ibland bli påmind om hur usel jag var på att improvisera förr när jag enbart spelledde rälsade äventyr.
Det bör nog förmodas att andra diskussionsdeltagare också behöver försöka förstå frågeställning, och får då utgå ifrån vad som skrivits och vad man har erfarenhet av. Sedan kan det vara så att man även när man förstått varandras avsikter helt enkelt inte håller med varandra. Det är helt i sin ordning.Just så! Tycker det tråkigaste med diskussioner av det här slaget är att, om ett exempel överhuvudtaget anges, så tillåts sedan inga nyanser och exemplen används som dementier. Ingen är intresserad av att läsa någonting välvilligt, trots att vi diskuterat saker här i 25 år och vet att det som uttrycks är åsikter och ungefär vad som kan förväntas. Tycker det är utmattande, ärligt talat.
Det här får bli min wrnu-diskussion för 2025 helt enkelt. Internetforum är inte ett bra format för konstruktiva samtal.
Men jag kan som sagt gå med på att äventyr är den bästa rollspelstexten, i alla fall.
Tråden och tråden. De allra flesta pratar om äventyr som något skrivet—kommersiellt, från konvent eller andra sammanhang, eller hemmasnickrat. Jag tror ju det också är en styrka i många lägen. Vi kan diskutera hur er grupp klarade av Mistaken Identity vs hur vår grupp gjorde det, och vi kan skratta åt scener, SLPs, etc. Vi kan berömma skribenten efteråt, för jeflar vilken smart plot twist det där var. (Intressant nog är det ju inte ovanligt att saker som uppkommer helt dynamiskt genom spel ändå tillskrivs äventyret, spelet, eller spelledaren.)Inte som tråden tolkar termen äventyr, om jag förstår den rätt. Men om man med äventyr menar det man faktiskt spelade så är det såklart så.
Tänkte mer att det handlade om äventyr som text. Då måste ju den texten finnas och ha blivit författad och distribuerad på ett eller annat sätt, så att läsaren fått tillgång till den.Tråden och tråden. De allra flesta pratar om äventyr som något skrivet—kommersiellt, från konvent eller andra sammanhang, eller hemmasnickrat. Jag tror ju det också är en styrka i många lägen. Vi kan diskutera hur er grupp klarade av Mistaken Identity vs hur vår grupp gjorde det, och vi kan skratta åt scener, SLPs, etc. Vi kan berömma skribenten efteråt, för jeflar vilken smart plot twist det där var. (Intressant nog är det ju inte ovanligt att saker som uppkommer helt dynamiskt genom spel ändå tillskrivs äventyret, spelet, eller spelledaren.)
Med tanke på hur olika läsningar (positivt och negativt) som folk gör kring spels regler så skapar ju den typen av äventyr mycket tydligare gemensamma nämnare. Vi spelade DoD säger ju mindre än Vi spelade Svavelvinter; i alla fall för den som är insatt i det senare.