pellejones
Grisodlare
Coolt! Minns du måntro vad du hade för parametrar för banshee-bilden?
Jodå

etheral undead Medusa banshee screaming, black and white pencil drawing --w 400 --h 700 --test --creative
Coolt! Minns du måntro vad du hade för parametrar för banshee-bilden?
Ars Technica spekulerade att vi snart har massiv komprimering - istället för att tanka hem flera gigabyte av data för senaste långfilmen laddar du bara hem dess manus, samt ett seedvärde*, så fixar AIn själva bilderna.Vänta bara tills vi ser en film med realtidsskapad story och bilder i UltraK upplösning. Unik för dig och din filmsmak.
Detta ämne är superintressant, men om man är intresserad av exempelvis SLP illustrationer som jag, verkar det som att man behöver vänta några månader till. De databaser som de neurala nätverken har haft tillgång till verkar vara begränsade vad gäller sådant som "hur många ben har en människa", och har huvudsakligen varit Safe For Work.
Men detta ändras i rasande hastighet![]()
Här ser vi också en nackdel med Midjourney just nu. Alla ansikten blir likadana.
Hur funkade $30 prenumerationen? Kunde du göra hur många bilder som helst då fast i långsam takt? Hur funkade det isf?Sista dagen på mitt 30$-prenumeration. Här var en riktigt bra genomgång i prompts för Midjourney:
Lifetime Usage: 791 images (14.43 hours)Hur funkade $30 prenumerationen? Kunde du göra hur många bilder som helst då fast i långsam takt? Hur funkade det isf?
Lifetime Usage: 791 images (14.43 hours)
Relaxed Usage: 591 images (11.06 hours)
Fast Time Remaining: 12.37/15 hours (82.46%)
Som du kan se hade jag kunnat köra "fast mode" under hela månaden för alla 800 bilder. Körde 0.3 till 3 i kvalitet där mesta delen var 1 eller 2.
Du ser ett antal i rollformulärstråden.
"fast/relaxed" spelar inte så stor roll då jag genererade bilder medan jag kollade på annat. Tror jag hade mest nytta av att kunna se andras prompter.
Bra och bra? Tja, tyckte det inte tog så lång tid, men jag är mycket (på grund av mitt yrke som programmerare) för att testa och sedan sitta och läsa innan jag testar på nytt.Hur enkelt tycker du att det har varit att bli bra på prompts?
Jag kör $10 abonnemang och känner tyvärr att jag måste lägga band på mig för att inte mina kretider ska sina.Lifetime Usage: 791 images (14.43 hours)
Relaxed Usage: 591 images (11.06 hours)
Fast Time Remaining: 12.37/15 hours (82.46%)
Som du kan se hade jag kunnat köra "fast mode" under hela månaden för alla 800 bilder. Körde 0.3 till 3 i kvalitet där mesta delen var 1 eller 2.
Du ser ett antal i rollformulärstråden.
"fast/relaxed" spelar inte så stor roll då jag genererade bilder medan jag kollade på annat. Tror jag hade mest nytta av att kunna se andras prompter.
Ja, jag har genererat bilder för fyra rollspelsprojekt, en hemsida och två logotyper.Jag kör $10 abonnemang och känner tyvärr att jag måste lägga band på mig för att inte mina kretider ska sina.
Bra och bra? Tja, tyckte det inte tog så lång tid, men jag är mycket (på grund av mitt yrke som programmerare) för att testa och sedan sitta och läsa innan jag testar på nytt.
Jag har inte heller några krav på hur bilden ska se ut, utan ville alltid bli överraskad av resultatet. Det går inte att sitta och ha en klar bild i huvudet och få ut den på "papper". Videon ovan hade varit guld att kunna innan, särskilt att man kan skriva [holy tree, gold, purple] + [universe inside full portrait david bowie, teal, cyan, lightyellow] --q 2 --ar 687:425
Fast nu när jag testade så verkade hakparenteser [ ] inte fungera så särskilt bra. Midjourney tog prompter från ena och lade in i den andra.
Annars är det mest att sitta och testa. Att använda kända namn är ett plus, för ansiktena blir annars likadana. Att kunna färglägga bilder med alla sorts färger (men inte glömma "black, white") är schysst för att skapa personlighet eller slänga dit "epic scene, dramatic light" för att generera undersköna bilder eller kombinera olika konstnärer. Det gäller dock att generera flera versioner för att till slut hitta en bra.
Har börjat använda --stylized mer mot slutet för att få mer variation i de fyra rutorna som kommer.
Prompten jag skrev ovan fick jag förändra något och generera några gånger för att få detta:
[holy tree, gold, purple]::2 + [universe inside david bowie, full portrait, teal, cyan, lightyellow]::3, dramatic lighting, watercolor, ink splash --ar 425:687 --s 15000
Mm, funderar på att göra ett försök. Verkar krångligt att installera på OSX, men det finns ett par guider.Innan ni köper något, ta en titt på Stable Diffusion. Det är gratis, ni kan köra helt lokalt på er dator, och det finns ingen censur (typ, som Dall-E, som inte tillåter något som har med vapen, våld, sex, nakenhet eller liknande, inklusive att den inte kan skilja på "shot" som i att skjuta och som i att fotografera...). Det finns många bra frontends, i och med att den är open source, som är "ladda ner, installera, kör".
Istället för att fundera "Vad kostar den här bilden?", så kan man köra igång den på kvällen på "Generera 1000 varianter på den här prompten" och hittar alltid en packe bra bilder på morgonen.
Utvecklingstakten på den är enorm, det är massor av folk som gör stuff till den.
Jag tänker göra en egen AI-bildgenerering för rollspel och döpa den till AI Gore.Vore ju dock helfestligt om AI-censur kunde råda bot på rollspelens våldsfixering.![]()