Dungeons i populärkultur

Gurgeh

The Player of Games
Staff member
Joined
23 Feb 2001
Messages
10,358
Location
The Culture
I det här inlägget:
påpekas det att dungeons inte är något som är vanligt förekommande utanför rollspel. Och det är ju helt sant, men ibland förekommer de ändå.

Så vad finns det för verk där en dungeon förekommer och färden genom den är en viktig del av handlingen?

Det första jag kommer att tänka på är en film som kom i ungefär samma veva som jag började spela rollspel, nämligen The Goonies, om ett gäng ungdomar som letar efter en piratskatt och tar sig igenom ett grottsystem fyllt av skumma mekaniska fällor. Märkligt nog tror jag aldrig att jag använde något från den filmen när jag skrev egna rollspelsäventyr.
 
Är Morias gruvor i Härskarringen en dunge? Är Katlagrottan i Bröderna Lejonhjärta? Är Riddar Katos borg? Är alla banor i klassiska FPS:er som Doom och Quake dungar?
 
Jag kan inte komma på något exempel alls... som inte är knutet till rollspel. Åtminstone i den kultur jag konsumerade som barn. Inte på det där typiska DnD-viset. Tycker inte Moria är det. Kanske kan passage i Conan när de stjäl juvelen i templet ses som en slags dungeon.
 
I första indiana Jones filmen flyr ju indy från the boulder i en dungeon med tillhörande fällor och skatt på slutet även om den endast figurerar i början av filmen
 
Disneys Aladdin, när de ska hämta lampan.
 
I digitala spel är de stapelvara och har alltid varit. Nästan så man undrar om inte de driver den här grottfrågan hårdare?
 
Massor och åter massor med anime, och med säkerhet även manga och rainobe. Naturligtvis influerat, inte direkt med indirekt, av D&D. Ofta finns det explicita novåer i dungen, respawnande monster, äventyrargille där man kan registrera sig och få reda på sin level och sina stats, och så vidare. Inte sällan en ekonomi baserad på äventyrare som hämtar ut saker från dungen.
 
Jag tycker det verkar uppenbart att det finns jättemycket dungeons i populärlitteratur... Så... Kanske behöver vi DEFINIERA VAD EN DUNGEON ÄR!?
Okej! En dungeon är en plats med flera rum och/eller korridorer fyllda med faror som hjälten eller hjältarna måste övervinna. Funkar det?
 
Cube och efterföljare är ju helt fokuserade på dungeons.

Escape room-serien också kanske (jag har inte sett dem än)?

Resident evil är en lång dungeoncrawl.

I bokväg kommer jag att tänka på Diamond Dogs av Alastair Reynolds.
 
Okej! En dungeon är en plats med flera rum och/eller korridorer fyllda med faror som hjälten eller hjältarna måste övervinna. Funkar det?

Ok, men i så fall finns det ju jättemånga dungar i populärkulturen?
 
The poseidon adventure och skyskrapan brinner är bra exempel på filmer där en mundan miljö förvandlats till dungeons på grund av en katastrof.

Solomon Kane har en kort dungeon, fast den är inte så viktig för filmen i och för sig.
 
Back
Top