Även om jag skulle göra ett Mouse Guard liknande fantasy spel där alla var fåglar skulle jag ändå inte haft med ankor. Det hade inte du heller, ljug inte! Det finns inget som ankor gör som inte gäss eller pingviner kan göra bättre.
Vad är det egentligen med rollspelssvergie och dessa kvacksalvare? Var kommer besattheten ifrån?
Ankor förstörde min barndoms rollspelande mer än en gång.
Det finns inget som ankor gör som inte gäss eller pingviner kan göra bättre.
Jag har aldrig spelat ett rollspel med ankor som spelbart folkslag. Måste jag ändå ha en åsikt om det? Jag förstår varken varför en skulle vilja ha med dem eller vilja undvika dem. Vad gör de för skillnad?
Det är ungefär som om man vuxit upp med att spela mutant, och tycker att intelligenta muterade djur är en självklar del av postapokalyps eller inte.Jag har aldrig spelat ett rollspel med ankor som spelbart folkslag. Måste jag ändå ha en åsikt om det? Jag förstår varken varför en skulle vilja ha med dem eller vilja undvika dem. Vad gör de för skillnad?