Stövelkatten said:Vad menar du med brödsmulande och räddning här? Finns det något som kan gröna Halo som jag missat?
Haha, what? Det här känns ju inte ens på riktigt. Ett drev mot mig i första rundan måste väl ändå vara det mest meningslösa ur informationsinsamlingssynpunkt. Eftersom jag spelar som jag gör, och dessutom varit frånvarande större delen av första rundan så blir mina analyser av andra spelare första rundan alltid ganska grunda, samt att det är jätteenkelt för folk som hoppar på ditt drev att motivera det i efterhand. Det är ju ganska vanligt att jag åker ut första rundan och vips så har ulvarna blivit av med en bybo, fått en runda på sig att nattmörda, och i gengäld får byn nästan noll information.
Röst: Vimes
Vad betyder det här? Vill du se mig skriva något får du berätta vad det är du är intresserad av, vill du rösta ut mig får du nog komma med någon form av motivering.
Ta ett djupt andetag, lämpligt tilltugg och ge dig kraft att pedagogiskt och noggrant förklara hur ditt roll-PM ser ut, hur vi kan tolka ditt agerande i de första posterna samt kommentera tex varför ingen annan reagerar på att du outar att du är Master of...
Jag vill rösta ut dig för att du är min troligaste ulv. Motiveringar och obesvarade frågor ställda till dig finns det massor av i tråden.
Okej. Jag har inte sett några frågor jag inte svarat på. Sammanfatta gärna dem och dina "motiveringar".
Ok. En mer tydlig fråga då. I mitt PM finns mina förlust- och vinstvillkor (som är helt normala). Utöver dessa finns det två kategorier till i mitt PM, den ena är en "hård" kategori om förmågor (jag gissar att Basses PM ser ut _typ_ såhär "Din förmåga: Siare... bla bla..." (inte EXAKT formulering)), och den andra är en "mjuk" kategori som berör fluff, men som sättet PM:et är upplagt och formulerat på tyder på att den har betydelse för spelet. Jag får intrycket av att detta inte stämmer för dig, vilket gör att jag inte tror att du är bybo. Alltså kommer jag rösta på dig. Du får gärna utveckla dina tankar om spelet med fötterna i PM:et, så att säga.
Röst: Halo77/Halo9000
(En sista not: det är typ lika viktigt som bybo att övertyga andra om att man är grön som det är att hitta varulvar - kanske viktigare.)
Mina frågor till dig står i inlägg #129
De här?
Varför hoppade du från att hävda förmåga i ditt PM till att inte ha några förmågor i den roll du sen går ut med?
Varför förneka att du hävdat förmåga?
Jag har aldrig någonsin någonsin hävdat att jag har en förmåga. Det jag har sagt är att jag har en kategori som gäller förmågor. Och den kategorin innehåller alltså information om att jag INTE har en förmåga. Förstår du?
---
Och på riktigt allihop. Det är jättebra om ni faktiskt läser det som står i tråden och inte bara chansar. Det blir lättare för oss alla då.
Kanske det men vad tycker du då om Vimes back and fort med förmågor?
Jag tycker inte att det är så mycket back and forth faktiskt. Eller ja, från mitt perspektiv i alla fall. Förstod omgående vad Vimes menade när han förtydligade sin beskrivning av roll-PM:et och tolkade inte alls det som att han själv hade förmågor då. Sen vet jag inte riktigt var det senare skulle ha framkommit riktigt.
Tack! och vad anser du om hans beskrivning av sitt PM som jag länkade till #150? Vad tror du han försökte åstadkomma med att säga att han hade en kategori hårda förmågor?
Vimes said:Ok. En mer tydlig fråga då. I mitt PM finns mina förlust- och vinstvillkor (som är helt normala). Utöver dessa finns det två kategorier till i mitt PM, den ena är en "hård" kategori om förmågor (jag gissar att Basses PM ser ut _typ_ såhär "Din förmåga: Siare... bla bla..." (inte EXAKT formulering)), och den andra är en "mjuk" kategori som berör fluff, men som sättet PM:et är upplagt och formulerat på tyder på att den har betydelse för spelet. Jag får intrycket av att detta inte stämmer för dig, vilket gör att jag inte tror att du är bybo. Alltså kommer jag rösta på dig. Du får gärna utveckla dina tankar om spelet med fötterna i PM:et, så att säga.
Ok, Vimes har svarat. Låter väl rimligt just nu. Och jag är ledsen Vimes, men det handlar inte bara om att vi läser slarvigt, utan att det är lite knepigt att tolka det du skriver. Brödsmulor är svåra i sådana här spel.
Jag vill nog att alla resonerar kring det här med Masters of... Kan det tex vara ett sått att hitta den ulv som inte har fått någon titel? Varför väcker inte det mer intresse hos andra att rollerna har någon sorts namn kopplade till ev funktion?
Går tillbaka till Khan men frågan skulle kunna ställas till alla!
Röst: Khan