Leon: MoFoe - Biståndshandläggare - Grimdark. Poäng: 13200
Rymdhamster: Mörsarn - Skadedjursbekämpare - Tegelsten. Poäng: 11301
Vicotnik: Fyrtornet - Budbilsförare - Odödlig. Poäng: 8700
Kungfetti: Silver - Roadie för Norras bästa hardcoreband "Brains: Bad" - Elemental: Ducttape. Poäng: 600
Hägerstrand - Snakedude - Mellanchef - Djurkrafter: Orm. Poäng: 3000
Hellzon: Torrent - Hundrastare - Elemental: Vatten. Poäng: 3600
Man Mountainman: Instaslam - Influencer - Gummiperson. Poäng: 3100
Sömniga Isaac: Granit - Kontrollant lokaltrafiken - Tegelsten. Poäng: 611
Paal: Krossaren - Cykelbud - Elemental: Grus. Poäng: 8600
Cybot: Myrmidon - Tiktok-Influencer - Djurkrafter: Proportionella kraften från en pistolmyra. Poäng: 7600
Dag 6:
Snakedude: Får sparken! Eller, alltså, han är nu en enorm kaiju-orm som inte kan tala så folk skriker, springer och ringer polisen så fort han visar sig. Så han förlorar sitt jobb informellt. På samma sätt blir han ”vräkt”. Skit är tufft när man är en enorm orm med superkrafter och inte kan prata.
#Suckstosnake
#mosnakelessdude
MoFoe: Doktor Mörker har de väntade kontakterna med superskurkarna Stålsporre och Doktor Magi. Men det förklarar inte alls hur han fått materialet till att bygga sina robotar. Efter att ha gått igenom rapporter om ljus i himlen, plågeri av tamboskap och försvinnanden finns bara ett svar. Doktor Mörker försågs med material av utomjordingar! Men vilka? Och vad tjänar de på det? Det kan vara tre utomjordiska arter som ligger bakom:
1: Lemuria: Inte egentligen utomjordingar utan superintelligenta dinosaurier som flydde planeten innan asteroiden träffade och som härskar över ett 65 miljoner år gammalt rymdimperium
2: De Grå: Klassiska små grå män med enorma svarta ögon och utan munnar. De besitter omöjlig teknologi, telepatiska krafter och kommunicerar inte alls med människor.
3: Xeeeexikill: Sexiga androgyna blå humanoider som ser ut som perfekta människor och har en rymdfederation. De bryr sig inte om jorden för den är för primitiv men de vägrar dela med sig av sin teknologi eller vetenskap.
Torrent och Granit: Efter att ha lagt upp sina poster på forumet spenderar Torrent dagen med att vandra runt i Källviken, shoppa och hålla ett öga öppet efter mystiska saker. Granit spenderar också tid där och medan han försöker patrullera förekommer inte uppenbara gatubrott på ett sätt som tillåter omedelbara ingripanden. De båda hjältarna ser två konstiga saker:
1: Det säljs en massa olagliga kläder med bilder av och leksaker föreställande VA(H)R. De olagliga varorna verkar säljas av CombatAnts gäng, Myrorna.
2: Alla restaurangerna i området betalar beskyddarpengar till män som dyker upp i diskreta svarta kostymer med pentagram på slipsnålarna. När affärsägarna tillfrågas om detta verkar de ärligt talat inte minnas att de gjort det.
Mörsarn och Fyrtornet: Mörsarn upptäcker på det värsta sättet att när han försöker hälla vägglöss in i Konsekvens lägenhet så resulterar det i att han fruktansvärt börjar spy upp dem över sig själv. När han försöker utpressa henne resulterar det i att en budbärare omedelbart kommer och levererar besked om en skatteskuld som direkt måste betalas för att skatteverket inte ska väcka åtal.
Fyrtornet försöker stiga in och hjälpa till men när han så lite som försöker stå i vägen för Konsekvens så går han själv rakt in i en osynlig och vägg som blockerar hans väg. Och finner sedan att han inte kan röra sig åt något håll.
Konsekvens kommer ut, hon är en kort blond kvinna i en vit T-shirt med texten ”Konsekvens” på den och en dominomask som inte ens lite döljer hennes identitet. Hon tittar på videos på TikTok och verkar inte ett dugg orolig över superhjältarna utanför hennes dörr, ”Man, jag älskar Instaslams videos. Tänk om en sådan sexig hjälte kunde komma och försöka gripa en. Men nej… Jag får er två…” Under tiden hjältarna är blockerade av osynliga väggar eller försöker sluta kräkas upp horder av skadedjur medan de blir utpressade av skatteverket så stjäl Konsekvens deras plånböcker. Hon går sedan visslandes iväg för att begå fler brott.
Instaslam och Myrmidon: Instaslam landade mjukt på taket till den övergivna lagerlokalen, hans gummikropp studsade lätt innan han tog några självsäkra steg framåt. Han sneglade på sin telefon. Myrmidons livestream visade fortfarande att han var flera kvarter bort. Perfekt!
"Vad var det jag sa?" muttrade han för sig själv och höjde kameran. "Första på plats, som alltid. Vad har vi nu här?"
Dörrarna till byggnaden stod på glänt, och ett svagt surrande ljud sipprade ut därifrån. Instaslam pressade upp dörren och gled in, redo att flexa sin heroism för tittarna.
Men lukten träffade honom först. Ruttet, unket. Som om någon hade låtit ett ton sopor ruttna i solen. Sedan hörde han det. Ett mjukt, oavbrutet krafsande, som regndroppar mot plåt.
Och de rörde sig.
Kackerlackor. Tusentals. Hundratusentals. Väggarna pulserade av glänsande, skitbruna kroppar som krälade över varandra och allt annat. Golvet var en levande matta av små ben och fladdrande antenner. I mitten av rummet reste sig en grotesk gestalt, en samling av kackerlackor formad till en man. Två svarta, blanka ögon uppbyggda av kackerlackskroppar stirrade på Instaslam från en "skalle" som bara var en sammanpressad klump av insektskroppar.
"KUNG KACKERLACKA HÄLSAR DIG!" väste varelsen, dess röst en chockvåg av skrapande ben och vingbrus.
Instaslam hann knappt reagera innan väggen av insekter rörde sig.
"ÅH, HELVETE NEJ!" skrek han och försökte hoppa bakåt, men halkade på den kryllande marken. Hans gummikropp sträcktes och drogs åt alla håll när tusentals små käkar bet sig fast i honom.
Då hörde han en röst bakom sig.
"Jaså, du tänkte ta den här striden själv?"
Myrmidon stod nonchalant lutad mot sidan av dörrkarmen med kameradrönaren svävandes bakom sig.
Instaslam sträckte ut en darrande hand: "STÄNG NER LIVESTREAMEN OCH HJÄLP MIG!"
Myrmidon flinade. "Äh, det här vill ju folk se."
Sedan kastade han sig in i rummet. Med en explosion av myrstyrka slog han in i den levande väggen av kackerlackor, knogarna krossade de små kropparna som vattenballonger fyllda med brun sörja. Han slet loss Instaslam från de klängande insekterna. Varje träff från Myrmidons nävar sprängde genom Kung Kackerlackas form, fick hans kropp att falla isär i krossade segment. Den groteska gestalten vrålade och försökte samla ihop sig, men Myrmidon var obeveklig. Han stampade ner Kung Kackerlackas "skalle" och lämnade efter sig en hög av krossade skal och sörja.
Det var inte nog. Kung Kackerlackas ”kropp” var inte var medvetandet satt. Vågen av kackerlackor sköljde tillbaka in och började dra ner Myrmidon med sin rena massa!
Men nu var det Instaslams tur att rädda den andra hjälten. Instaslam blåste upp sin kropp till en enorm boll innan han rullade rakt in över kackerlackorna, krossandes tiotusentals av insekterna med varje rotation. De både hjältarna samarbetade nu och krossade resten av kackerlakorna.
När det sista kryper sprattlade sina dödsryckning vände sig Myrmidon mot kameran. "Och DÄR har ni skillnaden mellan en riktig hjälte…" han indikerade sig själv "…och en som bara jagar views." han nickade mot Instaslam.
"Och du tycker inte att du jagar views?" väste den andra hjälten.
Myrmidon ryckte på axlarna. "Jag levererar content. Content och rättvisa."
Krossaren: Bredholmen får hjälp av nationella insatser och regionen med att bygga upp… Men det är så mycket att göra och all hjälp behövs! Krossaren är också djupt älskad av folket på Bredholmen efter hans heroiska insatser och hans blotta närvaro gör folket här lugnare. Det hänger en massa konflikter i luften mellan de som hyr lägenheter, med många som får stöd från socialen, och de som äger bostadsrätter i vad man ska fokusera på att bygga upp/rädda. Det Krossaren fokuserar på hjälper alla och enar folket.
En märklig sak är att Krossaren bland rasmassorna hittar spår av fossiliserade ben…
VAD GÖR NI DAG 7?!