Var inte Khelataars främsta USP, "inte DoD, inte Areb Altor, och med tuttar". När det kom 1989 fanns det så vitt jag vet bara ett annat fantaysrollspel på svenska?
I Rubicon #3 skriver Lancelot Games själva så här om sitt nysläppta spel i ingressen som presenterar det:
Khelataar började för lite mer än ett år sen i form av en idéskiss över ett rollspel som skulle vara lite mer människobaserat än de flesta övriga fantasyrollspel på marknaden och där tonvikten skulle vara lagd på själva rollspelandet och en lite annorlunda miljö. Världen skulle vara vara ordentligt genomarbetad och så komplett som möjligt, och den teknologiska nivån skulle ligga närmare sen folkvandringstid än medeltid.
USPen är alltså, ur hästens mun:
- lite mer människobaserat än de flesta övriga fantasyrollspel på marknaden
- tonvikten skulle vara lagd på själva rollspelande
- tonvikten [på] en lite annorlunda miljö
- Världen skulle vara vara ordentligt genomarbetad och så komplett som möjlig
- den teknologiska nivån skulle ligga närmare sen folkvandringstid än medeltid
Direkt efter ingressen står det att K "är ett land där det lämnas många tillfällen för spelarna att ha andra mål än att enbart bli så mäktiga krigare som möjligt och vinna enorma rikedomar". Sedan kommer två meningar om konflikter i världen, dels blodshämnd, dels ett spirande nationsbygge. Vidare skriver man att realism var ett viktigt mål, kombinerat med spelbarhet.
Detta följs av ett resonemang om att K är ett fjärde generations rollspel, vilket är spel byggda kring en värld och som "är mer inriktat på rollspelande än tärningsslagande och regelvridande". RQ, SW och KAP är andra spel i samma generation får vi veta. Detta följs av ett långt resonmang om här ska man minsann rollspela, dvs karaktärsgestalta, med udd mot "att sitta och slå tärningar och bara reagera när det är strid inom räckhåll". Detta rundas av med lite mer om världen ("klansamhälle") och magisystemet ("inbjuder till sant rollspelande").
Så. Detta är konstruktörernas försök att sälja in sitt spel. Diskutera i smågrupper ;-).
Jag tycker hela texten andas "vuxnare och seriösare än DoD och DnD".