Varulv Carmilla vs. Dracula - Runda 2

Sysp

NNO
Joined
11 Apr 2017
Messages
1,394
Lågflygeri handlar om antalet poster, vilket man kan se med skriptet jag gav inte stämmer, så påståendet är bara skräp. Därför sa jag att Hägern och Sysp var röda hos mig pga. gaslighting. De lyssnade inte på det jag skrev alls.

Fick alltså höra att jag både postade för lite och ändå hade mer kvantitet än kvalitet i posterna.
Ok, jag förstår att du är upprörd och inte vill lyssna men nu försöker jag igen.

Du har postat ett script som räknar antalet poster. Det räknar exakt hur många poster varje spelare postat, men kan naturligtvis inte säga nåt om VAD de postat, logiskt - det är ett counting-script, inte ett textanalys-verktyg.

Du har sen redovisat resultat från det scriptet upprepade gånger, påpekat att folk borde posta mer (flera gånger påpekat att de postat mindre än SL) samt röstat på folk som postat få poster, bland annat Biobunker. Du har också hävdat flera gånger att du inte lågflyger med motivering att din post-count är högre.

Mitt problem med detta är att det är ett risktagande i mina ögon att ligga med väldigt få poster i en runda där vampyrerna tjänar på att inte sticka ut. Alltså borde vi i mina ögon inte rösta på de som har MINST ANTAL poster utan på de som TAGIT MINST RISK i sina poster.

Förstår du vad jag menar är skillnaden? Det lågflygeri vi anklagar dig för baseras inte på att du postat FÅ gånger utan att de flesta av dina poster handlar om att rösta ut lågflygare och ditt script, två väldigt säkra samtalämnen för en vampyr.

Jag upprepar igen:

Du propsade väldigt mycket på att vi skulle rösta ut en lågflygare i R1, nu gjorde vi det och det var helt fel. Får det dig att revidera din bild av hur du tycker vi ska spela spelet?
 

Brynolf

Orange
Joined
11 Oct 2003
Messages
4,988
Location
Stockholmstrakten
Det jag inte förstår är varför ingen kan säga tydligt vad man ska göra för att bidra till byn, vad som är grönande osv. utan bara säger "tack för det du gör, men det var inte vad man ska göra, så du är röd". Jag förstår faktiskt inte hur man ska spela alls. Under MU6 var det samma sak, fick höra många gånger hur jag var röd när jag försökte bidra.
Så... Vad ska jag göra för att bidra?
Det är ju det som är kruxet med såna här spel: ingen vet egentligen, utan vi tar det på volley varje gång. Om det hade varit självklart hur man bidrar på bästa sätt, så hade ju alla, inklusive ulvarna, gjort det varje gång.
 

Sysp

NNO
Joined
11 Apr 2017
Messages
1,394
Det jag inte förstår är varför ingen kan säga tydligt vad man ska göra för att bidra till byn, vad som är grönande osv. utan bara säger "tack för det du gör, men det var inte vad man ska göra, så du är röd". Jag förstår faktiskt inte hur man ska spela alls. Under MU6 var det samma sak, fick höra många gånger hur jag var röd när jag försökte bidra.
Så... Vad ska jag göra för att bidra?
Nu har du ju tunnlat på mig och Brynolf och jag förstår att det är i affekt, precis som du blev sur på Hägern i förra rundan.

Men om du höjer blicken lite då, är det någon annan som du tycker vi borde granska? Eller kanske du kan gräva på mig och Brynolf och hitta argument till varför du tycker vi är röda som inte bara är "ni lyssnar inte och röstar på mig"? Båda dessa tycker jag skulle kunna bidra till byn.
 

damogn

Hero
Joined
4 Feb 2018
Messages
913
Du propsade väldigt mycket på att vi skulle rösta ut en lågflygare i R1, nu gjorde vi det och det var helt fel. Får det dig att revidera din bild av hur du tycker vi ska spela spelet?
Ja, det var ju fel. Denna runda har vi ju sämre förutsättningar än i R1 och har inte mycket att gå på. Så jag är öppen för förslag och svarade t.ex. på Basses frågor. Jag skrev också att vi kunde säga vilka som är gröna för att se ifall vi kan koordinera byn. Har inte räknat poster denna runda.

Så vad är din genialiska plan då. Vad ska vi göra nu?
 

Sysp

NNO
Joined
11 Apr 2017
Messages
1,394
Vi ska samarbeta och sluta bråka :):heart:

Sen kan vi komma på nåt bättre tillsammans.

Ursäkta för tonen men lika lite som du upplevde att jag lyssnade så kände jag att du ignorerade vad jag egentligen sa och då var det svårt att bemöta det.

Ska vi stryka ett streck över det här och börja tänka lite konstruktivt istället? Låt rösten på mig ligga kvar tills du hittar nån bättre, men ta och leta lite?
 

Basenanji

Din favoritulv!
Joined
4 Nov 2002
Messages
10,000
Så... Vad ska jag göra för att bidra?
Jättesvårt att svara på, det här spelet är ju ett sorts psykologiskt experiment (som dessutom ofta visar hur fel vi tar när vi analyserar spelets deltagare…).

Men ok, jag skulle säga ungefär så här:

1. Våga ta ställning även om du tar fel!
Dvs, stå för din åsikt och din läsning av spelet. Våga hävda vad du tycker oavsett vad andra säger. Det är nämligen (oftare) byboigt att spela så. En sådan spelstil är i och för sig riskfylld, men bybor snarare än ulvar har råd att ta den risken för byborna vinner även om de blir utröstade. En ulv vill (oftast) inte ta en sådan risk eftersom hen då…riskerar att förlora.

2. Bli inte (alltför) besviken på att andra bybor (felaktigt) anklagar dig. Det är så det ofta blir eftersom bybor inte sitter med facit. Däremot tycker jag att vi ska kräva genomtänkta motiveringar.

3. Ulvar, brukar oftast vilja se hur fokus hamnar på andra än de själva. Det enklaste är då att hålla sig undan kontroversiella samtalsämnen eller aktiva misstankar. Det är sällsynt att ulvar vågar vara första personen som röstar ut en bybo t ex.

4. Vinbägare=en ulv kanske väljer att spela byboigt för att se ut som en bybo? Teoretiskt möjligt, empiridkt svårt att se i faktiska spel.
 

Brynolf

Orange
Joined
11 Oct 2003
Messages
4,988
Location
Stockholmstrakten
Som vi verkar ha kommit fram till så letar vi i blindo efter röda tecken. Så det får lov att bli magkänsla. Nu smetar jag in min tvättbräda i vitlöksolja så får vi se vart den leder...

Basse och Sysp känns grönare än snittet.

Jag tycker att Sidd och Rasmus i dagsläget är minst gröna, även om det är med små marginaler.
 

Basenanji

Din favoritulv!
Joined
4 Nov 2002
Messages
10,000
Sedan ska jag verkligen inte låta så styv i korken, jag själv tappade ju all energi senast… #fail
 

Sidd

”Bybo”
Joined
13 Dec 2016
Messages
4,849
Location
Oktoberlandet
Det jag inte förstår är varför ingen kan säga tydligt vad man ska göra för att bidra till byn, vad som är grönande osv. utan bara säger "tack för det du gör, men det var inte vad man ska göra, så du är röd". Jag förstår faktiskt inte hur man ska spela alls. Under MU6 var det samma sak, fick höra många gånger hur jag var röd när jag försökte bidra.
Så... Vad ska jag göra för att bidra?
Att du redovisar antal poster är strålande för byn👍 Det blir en utgångspunkt att starta diskussioner ifrån och tex lyfter att vi ska sätta mer press på lågflygare. I mina ögon så rödar det inte dig. Jag ser inte så fasligt mkt röstande på dig heller.
Vi får dock ha med i beräkningen att Vampyrer kan skriva poster lika mycket/lite som bybor. Vi har olika spelstil och ibland mer/mindre tid.

Fortsätt gräv på andra sätt också. Kolla vilka som röstar ut bybor, vilka håller med varandra, ställningstagande vad gäller strategier om vad som är bäst för byn, hjälpa till att reda ut spelmekaniken osv Varulvarna har info-övertag som vi bybor behöver komma ikapp med att förstå och reda ut.

Jag gillar när byn lyckas hitta nåt gemensamt att sammarbeta om som liksom bakbinder ulvarnas hemliga önskemål taktik.

Att du tar strid med andra (oftast bybor) är bra för ur det så kan vi kanske läsa ut hur andra ställer sig till just det som diskuteras.

No hard feelings också för vi har ju faktiskt med 2 lurifaxer att göra i spel så de kanske petar med saker med flit just för att de är på en annan fraktion.
Kämpa kämpa kämpa🙏
 

RasmusL

Champion
Joined
15 Jan 2012
Messages
10,272
Location
Stockholm
Nu ska jag gå och sova och imorgon är det full fart med från morgon till sen kväll (kundmiddag). Får se om jag kan få en lucka någon gång under dagen och kika in. Välkomnar alla smarta ideer. Jag har ingen egen just nu förutom att vi skulle kunna testa att så många som möjligt får röster på sig för att se vad som då händer med rösterna efteråt.
Du "tjuvstartade" ju rundan med att anklaga @Sidd, hade du något case där?
 

damogn

Hero
Joined
4 Feb 2018
Messages
913
Har läst igenom poster från R1 och här kommer en analys som ska vara så opartisk den kan. Den ändrar vad jag skrev innan och har tre nya gröna:
@Brynolf @Big Mama och @Sysp
Så ni tre: vad är planen för R2? Hur ska vi koordinera oss? Kan ni ta fram listor där ni säger vilka som är gröna, så kan vi jämföra för att försöka hitta någon grön som kan leda oss?

Gröna
Brynolf
Motivering: Har föreslagit att inte rösta ut någon i R1, vilket är en ovanlig och riskfylld strategi som en vampyr troligen inte skulle våga föreslå. Hans resonemang är också genomtänkta och konstruktiva.
Alltså, vi HAR ju fan inget att gå på här i R1. Ulvarna har inga kumpaner att skydda och vill komma åt den andre vampyren lika gärna som vi i byn. Att hålla på och hänga folk på chans är ju kass.

HÄNG NÅN EJ! NEJ NEJ NEJ!
Big Mama
Motivering: Har kommit med kreativa och genomtänkta strategier, som förslaget att alla ska få en röst på sig för att hitta Carmilla. Även om planen är svår att genomföra, visar det på ett byboigt tänkande.
Ett embryo till ide, ej färdigtänkt: kan vi se till att Alla får en röst var på sig. Då kommer nattmördare avslöjas och vi stryper den möjligheten.

Kan förstås bli svårt att genomföra och att vi röstar först på ett utvalt offer.

Sug på den karamellen!
Sysp
Motivering: Har bidragit med många analyser och resonemang som känns byboiga. Även om vissa spelare misstänker honom, känns hans inlägg genomtänkta och konstruktiva.
Jag tror att vi lite missar hur annorlunda upplägget är R1.

Det är alltså inte två eller flera varulvar vi har att göra med, utan det är två stycken okoordinerade solovampyrer.

Med andra ord kan vi räkna med att vampyrerna inte behöver oroa sig för att skicka signaler som avslöjar deras medulvar för det finns inga. De har heller ingen att koordinera sin röstning med.

Så vi lär se två vampyrer som inte går att skilja från bybor i sitt spel R1. Om en av dem blir drevad så kommer den att försvara sig precis som en bybo skulle gjort. Vi kommer inte hitta något i röstmönstret i R1 heller för det finns inga röster att koordinera för att rädda sig.

Så jag tycker vi som by ska ta tillfället i akt att spela hyperaggressivt i R1 för i senare rundor kommer vi ha en mycket jobbigare sits och svårare att lita på varandra och koordinera oss.

Det här kanske är lite bananas men jag förslår att vi outar båda siarna (men håller väktaren dold)!

Vad ska vampyrerna göra då? Det mest logiska draget är väl att försöka snajpa in en konvertering på rollsiaren (baronen) så att man hinner före den andra vampyren, om man vill spela aggressivt. Det är en chansning att mörda baronen eftersom de kan råka gå på det båda två = bra för byn om ett nattmord missar. En kaosig vampyr kanske chansar på att lyckas rekrytera någon som man kan övertala att spela med som vampyr. Det säkraste är att ligga lågt och nattmörda i övriga byn i hopp om att man träffar väktaren.

Vad tror ni?
Röda
Sidd
Motivering: Har varit relativt passiv och undvikit att ta tydliga ställningstaganden. Har också varit inkonsekvent i sina inlägg, vilket kan tyda på att han försöker hålla en låg profil.
Jag har inget att tillföra känns det som, så vad vill ni egentligen?

Röstningen i R1 är som vanligt skakig så vill ni ha ut en bybo bara för att ni vill ha mer brus från mig så skjuter ni nu märkligt i luften 😱.

Denna R1 har vi fått 2 Siaroutningar som förhoppningsvis kommer ge oss bra med besked.

Följer tråden på mobilen mest och hoppas ni kommer på bättre tankar.
RasmusL
Motivering: Har varit lågaktiv och har inte bidragit mycket till diskussionerna. Var på Brynolfs plan, men kanske bara för att undvika att dra uppmärksamhet till sig själv. Vaknade till plötsligt när han nästan åkte ut strax innan 21 och fick några flipp och ville att jag skulle byta till BiobunkerVII.

Gula
damogn
Motivering: Har fokuserat mycket på att räkna inlägg och identifiera lågflygare, men har inte bidragit med mycket analys eller resonemang.

Basenanji
Motivering: Har varit aktiv och bidragit med många inlägg, men det är svårt att avgöra hans verkliga intentioner.

StradhLestat
Motivering: Har varit aktiv och bidragit med många inlägg, men det är svårt att avgöra hans verkliga intentioner.

Sömniga Isaac
Motivering: Har varit aktiv och bidragit med många inlägg, men det är svårt att avgöra hans verkliga intentioner.


Jag ändrar därför röst till
Röst: @Sidd

OBS! Satte mig själv som gul eftersom jag verkar uppfattas som det och förstår varför.
 

damogn

Hero
Joined
4 Feb 2018
Messages
913
Såg nu att Brynolf (som jag tror är grön) röstat på RasmusL (som jag också har som röd), så jag ändrar
Röst: @RasmusL
 

Brynolf

Orange
Joined
11 Oct 2003
Messages
4,988
Location
Stockholmstrakten
Snyggt Damogn. Ja, jag tycker ju som sagt att Sysp&Basse är på det grönare spektrat och Sidd&Rasmus på det rödare.

Någon plan har jag inte längre, den sprack fett. Men jag är idel öra om någon kommer på nåt smart. Annars får vi väl bara lyncha loss och hoppas.
 

Sidd

”Bybo”
Joined
13 Dec 2016
Messages
4,849
Location
Oktoberlandet
Big Mama
Motivering: Har kommit med kreativa och genomtänkta strategier, som förslaget att alla ska få en röst på sig för att hitta Carmilla.
Om vi skiter i hur svårt det blir att genomföra.

Förklara för mig hur vi ska hitta Carmilla genom att vi alla röstar på 1 var👍
Carmilla får då ingen röst på sig: ok.
Ingen åker ut: ok.

Hur hittar vi Carmilla?
 
Joined
8 Sep 2020
Messages
1,522
Location
Fruängen
Om vi skiter i hur svårt det blir att genomföra.

Förklara för mig hur vi ska hitta Carmilla genom att vi alla röstar på 1 var👍
Carmilla får då ingen röst på sig: ok.
Ingen åker ut: ok.

Hur hittar vi Carmilla?
Jag behöver också en ELIF5 här (ny term som den här gamlingen nyss lärde mig)
* Explain it like I´m 5*
 

Sidd

”Bybo”
Joined
13 Dec 2016
Messages
4,849
Location
Oktoberlandet
Har också varit inkonsekvent i sina inlägg,
Hur när då?
Inte tagit ställning: lyfte direkt BMs ”intressanta” ovanliga första post. Röstar på denne både i R1 och nu R2. Denne fortsätter inta sin position där denne förordar sprida röster, se post: R2:66 BM vill INTE ha tunga drev! Då funkar inte dennes -2skydd.

Jagrmed i matchen.
Sidd tar ställning😇
 

Sidd

”Bybo”
Joined
13 Dec 2016
Messages
4,849
Location
Oktoberlandet
Tänkvärt. Men hur funkar det egentligen? Bara för att dreven är jämna kommer ju inte Camilla avslöja sig. Det måste vara hon som har flest röster på sig för att det ska märkas.
Det är så jag tänker att det funkar också.
Därav mina frågetecken till @damogn om hur vi ska hitta Carmilla om alla röstar lika.
BM kommer med den iden och damogn verkar tycka det är vettigt.
Antingen fattar jag fel eller så brusar dessa två.
 
Joined
8 Sep 2020
Messages
1,522
Location
Fruängen
Tänkvärt. Men hur funkar det egentligen? Bara för att dreven är jämna kommer ju inte Camilla avslöja sig. Det måste vara hon som har flest röster på sig för att det ska märkas.
@Sidd kanske har mer info här.... jag reagerade mest på att jag inte tänkt tanken...

MEN vi har ju sett förr att det "kan gå fort i hockey" sista minutrarna i rundorna.... då kan ju -2 an vara en rädddning för Camilla..... samtidigt som det väl inte blir en autoläsning på att C avslöjats...det kan ju lika gärna varait D som fipplat med röster
 
Top