NYHET Invincible - Kommande superhjälterollspel från Free League

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
36,530
Location
Rissne
Jag tänker att det här kan bli bra – Ligans metaekonomier kanske inte passar mig personligen, men min upplevelse är ändå att deras system generellt kan tweakas för att bejaka fokus på annat än strid. Och det är ju det största problemet för superhjälterollspel – att de skapas med tanken att fokus ska ligga på att slåss, att reglerna måste vara "balanserade" som ett brädspel och att "äventyren" mest ska vara olika strider med tunna transportsträckor mellan.

Man måste nånstans greppa att "superhjältar" inte är en genre, för det säger ingenting om handling eller, i rollspelstermer, "vad man gör i spelet". "Superhjältar" är världsbygge på samma sätt som "scifi" eller "fantasy". Miljö, fernissa, eller hur man nu väljer att formulera det.

Lyckas de bygga ett spel där fokus snarare ligger på relationer och plot, och där vad gör man i spelet inte bara är slår skurkar på munnen, och där superkrafterna inte bara är vapen att använda i strid… då kan det här bli bra. Framför allt om de har med vettiga tekniker för att skriva scenarier och så.
 

Bifur

Veteran
Joined
28 Dec 2015
Messages
5,938
Jaha, då var detta antagligen varumärket de antytt att de hade på gång. Kul tillägg till deras produktlinjer, även om det inte är något jag har koll på eller en tematik jag går igång på.
 

Brödbane

Kristallkrönikör
Joined
1 Oct 2020
Messages
944
Kan inte säga att det är ett IP jag har koll på eller är sugen på, men det är intressant att se om År noll-motorn kan leverera en känsla av att ens rollperson har superkrafter/ är övermäktig.

Mutant har ju lite likande specialkrafter men man känner ju sig inte som en superhjälte trots att man kan spruta eld eller kasta blixtar, så det gör ju att det kan bli spännande hur de tweakar motorn för att få till det.
 

Paal

Imaginär fantast
Joined
10 Nov 2011
Messages
1,484
Jag gillar Invincible och har väntat på att Ligan ska ge sig på superhjältegenren. Det här kan bli riktigt bra. Hoppas bara de får till en riktigt bra variant av regelmotorn.
 

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
36,530
Location
Rissne
Jag läste album 1 och album 2 2021. Jag minns numera nästan ingenting, men jag är sugen på att köpa kompendium 3 och sen läsa allihop i ett svep…
 

Badmojo

Old’s cool
Joined
21 Sep 2011
Messages
2,587
Location
Marjura
Oväntat. Är IP:n verkligen så stor att den bär ett triple-A-rollspel? Trodde först det var Disneys Incredibles det rörde. Noll koll, trots seriefantast, men inget intresse för superhjälteserier utöver stapelvaror som Watchmen, Frank Millers grejer, o liknande. Får se.
 

God45

#PrayersForBahakan
Joined
23 Oct 2012
Messages
19,107
Oväntat. Är IP:n verkligen så stor att den bär ett triple-A-rollspel? Trodde först det var Disneys Incredibles det rörde. Noll koll, trots seriefantast, men inget intresse för superhjälteserier utöver stapelvaror som Watchmen, Frank Millers grejer, o liknande. Får se.
Gillar du Frank Miller kommer du gilla säsong 1 av tv-serien!
 
Top