Uppenbarligen hejar @Rangertheman på dig i ditt löftesbrytandeSå har jag då köpt årets första spel – som INTE fanns på min lista: Corp Borg. Jag har även hoppat på KULT-kickstartern (som jag hade med som undantag). Och det är bara mitten av februari...
Låter rimligt om du behövde dem för att komma ikapp ditt skamberg av grå plast.Själv har jag inte köpt några rollspel, men det är inte heller det jag har problem med.
Men inga warhammerfigurer heller! Två sprejburkar med primer, men det är tillåtet.
Jag har inget sånt! Mina söner har en liten bunt omålade gubbs var, men inte jag!Låter rimligt om du behövde dem för att komma ikapp ditt skamberg av grå plast.
Riktigt sugen på Cosmic Dark, men jag får väl helt enkelt vänta snällt tills det släpps. Tyckte Patreon känns lite lurigt och ett engångsbelopp är kanske inte någon fara, men är det månadsbetalningar så känns det mer oklart (men det är nog en diskussion för en separat tråd)Fick i en annan tråd veta att Graham Walmsley på Patreon släppt Cosmic Dark, hans eget rymdspel med regler liknande Cthulhu Dark – mina favoritregler framför alla andra. Det fick bli att för första gången bli en Patreon, så nu är jag uppe i tre spel redan. Men det vara det värt – jag har redan läst reglerna och de är briljanta! Dessutom kunde jag på samma Patreon-backningen tankt ner sex scenarior till spelet att njuta av![]()
Du behöver inte vänta så länge. I en video säger han att det troligen blir någon form av crowdfunding redan i april (han höll ett inbundet provtryck i handen när han pratade, så spelet är nog i stort sett klart!). Men vi skall spela det första av äventyren redan på lördag!Riktigt sugen på Cosmic Dark, men jag får väl helt enkelt vänta snällt tills det släpps. Tyckte Patreon känns lite lurigt och ett engångsbelopp är kanske inte någon fara, men är det månadsbetalningar så känns det mer oklart (men det är nog en diskussion för en separat tråd)![]()
I ljuset av de senaste veckornas händelser i USA och i världspolitiken så uppdaterar jag min lista med undantag:Undantag:
- Barrowmaze.
- DnD2024 DMG
- DnD2024 MM
Jag kan känna att det i denna vår tid är ganska viktigt att prata politik.Påminner om att vi inte ska diskutera politik här, så den som inte håller med mig får protestera på någon annan plattform.
Absolut. Men inte här, ett beslut som jag respekterar (givet att kulturkriget som rasade här förr i tiden periodvis fick mig att tappa lusten att vara här - och tron på mänskligheten). Också viktigt att lyfta fram att våra enskilda val spelar roll. Vi behöver stå för vår konsumtion.Jag kan känna att det i denna vår tid är ganska viktigt att prata politik.