Nekromanti Paradox köper White Wolf

Då kanske vi får nått annat än ihjältrampade produktlinjer, nedlagda mmos och jubileumsböcker. Jag är för.
 
Jag tror att CCP games i mångt och mycket egentligen inte hade någon plan för rollspelen, utan mer ville utnyttja kompetensen i företaget för DUST514/EVE Online. Vet inte hur det blev med det, men jag hoppas att Paradox lägger fokus på själva rollspelen.
 
My god vilken överraskning. Undrar om rollspel kommer att finnas med i bilden. Troligen med tanke på vilka som driver Paradox.

/M
 
Oj oj oj. Undrar vad som kommer hända med detta nu då. Vad innebär det för rollspelstitlarna? Vad innebär det för nya world of darkness 2.0 som håller på att utvecklas just nu?
 
Det är än så länge oklart vad som kommer hända med bordsrollspelen, som ges ut på licens av Onyx Path (och har pågående WoD-crowdfunders as we speak). White Wolf skriver att:

Our goal is to centralize all aspects of the universe to manage it with the love and care it deserves. We’re now focusing on re-evaluating our business relationships to make sure we’re working with the best creators, developers and artists on the planet!

Med ganska lite ond vilja kan man tolka "our goal is to centralize" och "re-evaluating our business relationships" som att de tänker ge Onyx Path foten. Det tycker jag personligen vore hemskt synd eftersom Onyx Path är väldigt sympatiska och har gjort otroligt bra och progressiva grejer.
 
Som jag alltid har sagt - Rollspelen är Sveriges nya skiftnycklar, Skype, Abba, dynamit och Linné. Oavsett om rollspelen skapas här eller utomlands så vet en nordbo hur ett rollspel bäst bör behandlas. Nu ser vi till att hela befolkningen fattar grejen va?!
 
Pepp! Vad kul! Hoppas det trillar ut nya rollspel eller åtminstone rollspelsintresse ur detta :D
 
Betyder det att Paradox också eventuellt har tillgång till någon form av backup av den gamla White Wolf Wikin?
 
Ymir;n126646 said:
Det tycker jag personligen vore hemskt synd eftersom Onyx Path är väldigt sympatiska och har gjort otroligt bra och progressiva grejer.

Vissa saker. Andra saker de gjort, speciellt när det gäller regelbeskrivningar och karaktärsskapande så är det inte så bra gjort.
Kom ihåg att jag och tre andra personer som spelat rollspel i över femton år vardera satt och gnuggade oss i hårbotten för att förstå hur de ville man skulle göra relationskartor.
 
Lupus Maximus;n126677 said:
Så... det här är primärt ett steg i att säkerställa publiceringskanaler då Noir skall lanseras engelska? :grin:

Uppenbart. Han skriver tillochmed på Engelska.
 
Back
Top