wilper
Fast i vinkelvolten.
Tex Panty Explosion Perfect, det är en fantastisk introduktion till sådant spel. Litet, snabblärt och roligt.
Låter intressant och helt klart relevant för problemet i ursprungsposten. Skulle man kunna få be om några exempel på titlar och kanske kortare utlägg om hur de olika spelet sköter detta?Genesis said:Okej, jag misstänker att det här inte är Reccas kopp te, men det kanske finns andra som kan ha nytta av tipset: Spela spel där rollpersonens agerande inte helt styrs av spelaren. När mekaniken och/eller andra spelare ibland går in och styr vad din rollperson gör kommer de knappast att ta hänsyn till dina gamla vanemönster. Det här är en anledning till att jag föredrar spel där jag inte helt kontrollerar min rollperson.
Wilper har redan tipsat om ett spel, och jag har inte nog koll på det för att kunna utveckla. Här är några andra:solvebring said:Skulle man kunna få be om några exempel på titlar och kanske kortare utlägg om hur de olika spelet sköter detta?
Olav said:MEN, har gör rollen bra, han uppfinner ständigt nya nyanser och anländer till total kollaps längs olika vägar vilket vi andra tycker är sjukt kul att följa.
Recca said:Det är alltså så att jag tycker mig ofta se att spelare automatiskt faller in i ett beteende de är vana vid när de spelar, t.ex. att två karaktärer blir bästisar bara för att spelarna är det (på några minuter t.om.).