äh, noll kung fu-poäng till mig...
Egentligen ska jag inte posta i sådana här trådar... Eftersom det är, som man lite vulgärt brukar säga; som att delta i handikapp-OS... men jag kör en kortis:
Det finns säkert en massa sammanhang där det är okej att kalla en kvinna för hora; antingen för att den rådande kulturen tillåter den kvinnosynen, eller för att sådana uttalanden kan rubriceras inom åsiktsfriheten. Jag bryr mig inte hur "lagligt" det än är, jag tycker ändå att det är "fel". Och det här kanske är ett utfall av machoism, men jag tycker fullständigt uppriktigt att det är helt okej att slå någon på käften om han sårar en kvinna genom att kalla henne för luder. För det är "fel" att såra människor på det viset, anser jag. Vad lagen säger är helt irrelevant, eller var slaveriet rätt när det var lagligt?
Jag bryr mig inte heller om han säger "det där var väl inget farligt." För hans åsikt är faktiskt inte särskilt mycket värd. Jag har mina sympatier hos den lilla människan, och om hon blir sårad så är det hennes version som gäller. Han ska inte tro för ett ögonblick att han utgör normen.
Det är inte alltid man kan slå den skyldige på käften, dock. Vad händer om den skyldige har så mycket inflytande att han kan hindra varje försök från min sida att påverka honom personligen? Om jag vet att han inte lyssnar på en dialog, om jag inte kan komma åt honom, om han inskränker alla mina möjligheter att göra mig hörd? Är felet verkligen bara mitt om det enda sättet jag kan påverka på är genom en symbolhandling som drabbar oskyldiga?
Alltså... Jag tycker inte det är okej att rikta sin frustration mot oskyldiga, men trots att jag fördömer sådana aktioner, så tar jag faktiskt inte och skuldbelägger dem som utför sådana. Inte helt och hållet, iaf. I det här fallet var ju reaktionen väntad, så tidningsredaktionen är också ansvariga till att skyldiga kom att drabbas i slutändan.
I grund och botten är jag för ett åsiktsklimat där man kan säga och trycka vad som helst, men jag är inte villig att upprätthålla det idealet på utsatta och förtvivlade människors bekostnad. Vare sig det gäller tjejer eller muslimer.